تاج محلجاذبه های گردشگری

تاج محل معبد عشق

Taj mahal

تاج محل یکی از عجایب هفتگانه جدید

تاج محل آرامگاهی زیبا و باشکوه و یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان در آگرای هند ؛ رابیندرانات تاگور شاعر اینگونه تاج محل را وصف می کند: “اشکی بر گونه ی ابدیت”, رودیارد کیپلینگ می گوید: “تاج محل مجموعه ای از تمامی چیزهای ناب است” و سازنده ی آن امپراطور شاه جهان در وصف تاج محل می گوید: “گویی از چشمان خورشید و ماه اشک می ریزد”.

تاج محل پرآوازه‌ترین بنای یادبود جهان

هرسال توریست های بی شماری دوبرابر جمعیت شهر آگرا از دروازه های آن عبور کرده تا تنها یکبار در طول عمرشان نگاهی به تاج محل زیباترین بنای جهان بندازند,اندکی نیز بدون بدست آوردن این شانس باحسرت آگرا را ترک می گویند.

تاج محل بدست شاه جهان بعنوان یادبودی برای همسر سومش، ممتاز محل، که در زمان تولد چهاردهمین فرزندشان به سال ۱۶۳۱ فوت کرد، ساخته شد.
مرگ ممتاز محل آنقدر سلطان را دل شکسته کرد که می گویند موهایش یک شبه سفید شد.

ساخت تاج محل در همان سال فوت همسرش آغاز شد؛ با وجود اینکه گفته می شود بنای اصلی در طی ۸ سال ساخته شده است، ساخت تمام این مجموعه تا پایان سال ۱۶۵۳ به اتمام رسید.
مدت زمان کوتاهی پس از اتمام ساخت بنا، شاه جهان توسط پسرش اورنگ زیب سرنگون شد و در قلعه ی آگرا باقی عمرش را تنها با خیره شدن به بنایی که ساخته بود گذراند.

بدنبال مرگ شاه جهان در سال ۱۶۶۶، پیکر وی را درکنار محبوبش ممتاز بخاک سپردند.

عجایب هفتگانه جدید

در مجموع، تعداد ۲۰٫۰۰۰ نفر از هند و آسیای مرکزی بروی این بنا کار کردند. متخصصان از نقاط دوری چون اروپا به اگرا اورده شدند تا نمای منحصربفرد مرمری و خاتم کاری های ان را با هزاران قطعه سنگ نیمه قیمتی بسازند.

تاج محل در سال ۱۹۸۳ بعنوان یکی از گنجینه های جهانی و یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان برگزیده شد و از زمان ساختش تابحال همچنان بدون دست کاری باقی مانده است با این وجود در اوایل قرن ۲۰ ام دستخوش بازسازی عظیمی گشت.

ورودی و اطلاعات تاج محل

میتوان از درهای غربی و شرقی وارد تاج محل شد. دروازه ی جنوبی آن در سال ۲۰۱۸ بدلیل مسایل امنیتی بسته و تنها می توان از آن در خارج شد. دروازه ی شرقی آن معمولا صف های کوتاه تری دارد.

جلوی هردو دروازه دو صف مجزا برای مردان و زنان قرار دارد. به محض اینکه بلیط تان را دریافت کردید، می توانید از مقابل خیل کثیر هندی هایی که منتظر ورود به تاج محل هستند رد شده و با برگه  ی ورود گران قیمت خود وارد تاج محل شوید.
می توانید از قبل بطور آن لاین از سایت http://asi.payumoney.com خریداری کنید (خرید آن لاین بلیط ۵۰ روپیه تخفیف دارد)، و بجای ایستادن در صف در زمان خود صرفه جویی کنید. بلیط ورود به ارامگاه ۲۰۰ روپیه قیمت دارد.

عکس برداری و فیلم برداری در این مکان مجاز است اما در داخل ارامگاه اجازه ی این کار را ندارید و حمل سه پایه ی عکاسی نیز ممنوع است.
به یاد داشته باشید که بطری اب ۵۰۰ میلی لیتری و پاپوش هایی که ابتدای ورود به تاج محل به شما می دهند را همراه داشته باشید (هزینه ی آن با بلیط ورودی محاسبه می شود).

اگر بلیط ورود به تاج محل را همراه داشته باشید هنگام بازدید از قلعه ی اگرا، فاتح پور سیکری، گنبد اکبر یا گنبد اعتمادالدوله در همان روز از تخفیف کمی برخوردار خواهید شد.

در تاج محل حمل کیف های بزرگتر از کیف های پول ممنوع بود و داخل خود عمارت در صورت نیاز به شمار کیف های بزرگی می دهند. قبل از ورور هرگونه مواد غذایی و تنباکو بدلیل مسایل امنیتی از شما تحویل گرفته می شود.

نکته:  تاج محل روزهای جمعه بجز برای نمازگزاران بسته است. 

فضای داخلی تاج محل

آگرا

هنگام ورود از درب غربی و شرقی ابتدا با زمین داخلی آرامگاه روبرو می شوید که دروازه ی ۳۰ متری ورودی در ضلع جنوبی آن پوشیده از شن ریزه های قرمز رنگ است. باغ های تزیینی در امتداد باغ های مغولی کلاسیک (به سبک باغ های ایرانی) قرار دارند-مربعی که چهار طرف ان نهرهای اب قرار گرفته و در وسط ان ستونی واقع است.

در زمانی که فواره ها فعالیت ندارند تصور تاج محل به زیبایی داخل اب منعکس می شود. خود تاج محل بروی سکویی مرتفع از جنس مرمر در انتهای شمالی باغ های تزیینی قرار گرفته و پشت بنا به رودخانه ی یامونا مشرف است.
جایگاه مرتفع آن به معنای وجود اسمان در زمینه ی پشتی ان است-شاهکاری در طراحی. مناره های تزیینی ۴۰ متری سفید هر گوشه ی این سکو را مزین کرده اند. پس از گذشت بیش از سه قرن این مناره ها کاملا عمودی نیستند، بلکه اندکی خمیده رو به سمت بیرون ساخته شده اند تا در زمان زمین لرزه بروی تاج محل گرانبها فرو نریزند.

مسجد ساخته شده از ماسه سنگ های قرمز در قسمت غربی تاج محل، محل اجتماع مهمی برای مسلمین آگرا به شمار می اید. بنایی مشابه مسجد به نام جواب در ضلع شرقی تاج محل جهت تقارن با مسجد ساخته شده است.
بنای اصلی تاج محل از مرمرهای سفید نیمه شفاف با حکاکی هایی به شکل گل و خاتم کاری های بیش از هزاران سنگ نیمه قیمتی با طرح های زیبا ساخته شده است. تقارن کامل، چهار نمای کاملا مشابه از تاج محل که با طاق های ضربی خاتم کاری شده، تزیینات طوماری شکل و ایاتی از قران که بصورت خوشنویسی با استفاده از یشم های خاتم کاری شده مزیین گشته به ان ویژگی های منحصربفردی بخشیده است.

تمام بنا با چهار گنبد کوچک که قبه ی پیازی شکل مرکزی را محصور کرده اند به اتمام می رسد. دقیقا زیر گنبد اصلی مقبره ی ممتاز محل قرار دارد، گوری تهی و تزیینی که اطراف ان را با گونه ای خاص از سنگ مرمر حفره دار مزیین به انواع مختلف سنگ های نیمه قیمتی محصور کرده اند.

علاوه بر آن، به جهت حفظ تقارن تاج محل، مقبره ای نمادین از شاه جهان درست کرده اند  که توسط پسر غاصبش اورنگ زیب در سال ۱۶۶۶ با تشریفات ناچیزی به خاک سپرده شد. از طریق جداره های مرمری که با ظرافت تراشیده شده اند نور به داخل مقبره راه می یابد. قبر اصلی ممتاز محل و شاه جهان در زیرزمینی زیر مقبره ای نمادین شان قرار دارد.

مقاله پیشنهادی
هفت کشور اروپایی کوچک برای بازدید در یک روز

شما هم از داستان ها و تجربیاتتون هیجان انگیز خود را از سفر به تاج محل زیبا برایمان بگویید.
دیدنی روزهای خوشی را برای شما آرزو میکند.

5/5 ( 3 نظر )
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *