مکان های تاریخیمکان های تفریحی

معابد پرامبانان

Prambanan Temples

معابد پرامبانان

از ۲۴۴ معبد باقی مانده، معابد پرامبانان که جزو میراث جهانی ست دراندونزی قرار دارد و بزرگ ترین محل اجتماع هندویان و یکی از اصلی ترین جاذبه های جنوب شرق اسیاست. بنای مرکب مرکزی نقطه ی عطف پرامبانان است زیرا که  هشت معبد اصلی و هشت معبد فرعی بروی یک سکوی مرتفع سوار شده اند-اوج معماری پلکانی و حکاکی بروی سیمان،  مهم ترین معبد این بنا معبد کندی شیوا ماهادوا است. پرامبانان در پارکی بزرگ با معابد کوچک تری قرار دارد-یک روز برای تماشای تمام نقاط ان وقت لازم است. ساخت این معابد از اواسط قرن نهم اغاز شده-۵۰ سال پس از ساخت معبد بوربودور و اتمام ان بیش از ۲ قرن زمان برده است.

درمورد تاریخچه ی اولیه ی این مجموعه معابد اطلاعات چندانی در دسترس نیست، با این حال اینطور تصور می شود که به یادبود بازگشت نسلی هندی و در دست گرفتن قدرت در جاوا، راکای پیکاتان این معابد را ساخته است. هنگامی که پادشاهان هندی-جاوایی به حنوب جاوا امدند تمامی سرزمین پرامبانان به متروکه ای تبدیل شد و در اواسط قرن شانزدهم زمین لرزه ای بزرگ بسیاری از معابد ان را نابود کرد. پرامبانان تا مدت ها به ویرانه ای تبدیل شد شکارچیان گنج و افراد بومی در میان خرابه های ان بدنبال مصالح ساختمانی می گشتند.

باوجود تلاش های اولیه ای که در سال ۱۸۸۵ به منظور پاک سازی منطقه صورت گرفت، تا سال ۱۹۳۷ هیچ فعالیتی مبنی بر بازسازی این معابد انجام نپذیرفت. بسیاری از معابد مانند معبد بروبودور اکنون تا حدودی بازسازی شده اند، پرامبانان در سال ۱۹۹۱ بعنوان یکی از میراث جهانی به ثبت رسید. پرامبانان در سال ۲۰۰۶ بدلیل زلزله ای مهیب متحمل خسارات فراوانی شد. باوجود اینکه معابد اصلی سالم باقی ماندند، صدها بلوک سنگی فرو ریخته یا شکاف برداشته اند (۴۷۹ بلوک فقط در معبد شیوا). امروزه ساختارهای اصلی معابد بازسازی شده اند اما هنوز هم کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده و قسمتی از مجموعه نیز به ناحیه ای ورود ممنوع تبدیل شده است. در صحن اصلی معابد، معبد کندی شیوا ماهادوا که به خدای شیوا اعطا شده است، نه تنها بزرگ ترین معبد این مجموعه بلکه باظرافت ترین انهاست. این معبد مارپیچ گونه ۴۷ متر ارتفاع دارد و بدقت بروی ان حکاکی شده است. مدالیون هایی که در پایین معبد برای تزیین ان استفاده شده اند برگرفته از درون مایه های پرامبانیایی هستند-شیرهای کوچک بروی طاق در کنار کالپاتورا (درختان بهشتی) و دسته ای از حیوانات نیمه انسان و نیمه پرنده به نام کینارا (پرنده ی بهشتی). تصاویر مختلف حکاکی شده بر دیوارهای داخلی معبد برگرفته از رامایانا هستند-بیانگر چگونگی فریب خوردن همسر پادشاه راما، سیتا، و نحوه ی یافتن و ازادسازی وی توسط هانومان، خدای میمون، و سرگیوا، پادشاه میمون سفید. فضای داخلی معبد شامل اتاقک اصلی در بالای راه پله های شرقی با مجسمه ای چهار دست از شیوای ویرانگر می باشد.

این مجسمه بدلیل اشاره به این حقیقت که خدایان متعالی هندی بروی گلبرگ های عظیم الجثه ی نیلوفر ابی می ایستند ،نماد بوداییسم، قابل توجه است. در بخش جنوبی تصویر اگاستیای شکم گنده و ریشو، تجسمی از شیوا بعنوان اموزگار ابدی، و در قسمت غربی تصویری باشکوه از گانشای کله فیلی، پسر شیوا و خدای دانش به چشم می خورد. دست راست گانشا که معمولا دندان دراز عاج مانندش را نگه می دارد طی زمین لرزه ها شکسته شده است. در قسمت شمالی، دورگا، همسر شیوا، را میتوان در حال کشتن بوفالوی دیو دید. برخی معتقدند که تصویر دورگا در حقیقت تصویر باکره ی ظریفی ست که طبق افسانه ها توسط مردی که از ازدواج با وی سر باز زد به سنگ تبدیل شد. تصویر این زن وسیله ای برای عبادت بوده و نام وی معمولا برای گروه های داخل معبد استفاده می شود. معبد کندی ویشنو با ۳۳ متر ارتفاع درست در شمال معبد کندی شیوا ماهادوا قرار دارد.

مقاله پیشنهادی
7 کار حیرت آوری که در آستانه، قزاقستان می توان انجام داد

بقایای اصلی معبد بیانگر داستان لرد کریشنا، قهرمان افسانه ی مهابهارتا است در حالیکه تصویری با چهار بازو از ویشوی حافظ در قسمت داخلی عبادتگاه دیده می شود. معابد کندی برهما و کندی ویشو، دو معبد دوقلو هستند. در بخش جنوبی معبد کندی شیوا ماهادوا قسمت های پایانی افسانه ی رامایانا حکاکی شده اند. دروازه ی دهان مانند خاص معبد شایان ذکر است و اتاقک داخلی شامل مجسمه ای چهار سر از برهما، خدای افرینش، است. پارک اطراف معابد پرامبانان شامل تعدادی معبد کمتر شناخته شده مانند معبد بوداییان به نام کندی سیوو می باشد. حدودا از تاریخ ۸۵۰ قبل از میلاد، این معبددارای تعدادی عبادتگاه بیرونی با گنبد بوده است. در اصل این معبد با ۲۴۰ معبد کوچک تر در چهار حلقه به نام های “معابد محافظ” محصور شده و نهایتا به “معابد هزارگانه” معروف شدند.

خارج از این مجموعه چهار عبادتگاه در راس میدان قرار گرفته اند که یکی از ان ها عبادتگاه کندی بورا در قسمت جنوبی است که به تازگی بنای ان ریزش کرده و به پی ریزی سنگی اولیه ی خود رسیده است. بروی دیواره های داخلی معبد اصلی و بازسازی شده با ظرافت نقش های طاق ضربی حکاکی کرده اند که سابقا مجسمه هایی از جنس برونز در این قسمت نگه داری می شده است. برای رسیدن به معبد کندی سیوو یک دوچرخه یا قطار کوچک یا گاری کرایه کنید که در هنگام خروج مسافران از معبد پرامبانان، انان را بشدت به عقب و جلو تکان می دهد؛ در غیر اینصورت باید ۲۰ دقیقه برای خروج از معبد در پارک نیمه تاریک پیاده روی کنید. بطور ان لاین می توان بلیط ورود به معبد پرامبانان را تهیه کرد. گزینه هایی مانند بلیط بازدید همزمان از پرامبانان-کراتون راتو بوکو و بلیط تخفیف پرامبانان-بروبودور نیز موجود است. بخاطر داشته باشید که گزینه ی اول تنها بمدت دو روز اعتبار داشته و برای بازدید از معبد در زمان طلول و غروب افتاب هیچ اعتباری ندارد.

0/5 ( 0 نظر )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *