سفر هامکان های تفریحی

۶ راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران

Off the beaten track: Iran's best kept secrets

راه‌های نرفته:۶ راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران

۶ راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران ؛ علی‌رغم تاریخ غنی چندهزارساله، ایران هنوز هم برای بسیاری از مسافران ناشناخته است. لذت حاصل از سفر به کشور یکی از مهربان‌ترین ملل کره‌ی خاکی حسی است از یگانگی که هنوز مانده تا کشف شود.

در عین حال که رشد گردشگری در ایران آهسته است، ممکن است فکر کنید که بسیاری از عجایب بزرگ ایران را می‌دانید. پیش از آنکه این راز برملا شود از اماکن زیر دیدن کنید.

به هنر باشکوه ارمنی نگاه کنید

کلیسای وانک اصفهانکلیسای جامع وانک واقع در محله‌ی ارامنه‌ی اصفهان

خسته شدن از عظمت کاشی‌های مساجد ایران کاری سخت است, درست زمانی که فکر می‌کنید امکان ندارد یک سایه‌ی آبی چشم‌نواز دیگر ببینید هنرمندان مستعد ایرانی ترتیب کارها را می‌دهند.

بدون شک بازدید از مساجد ایران یکی از جذاب‌ترین ابعاد برای اکثر مسافران است، اما بسیاری فراموش می‌کنند که فرهنگ‌های دیگر نیز در این ناحیه رونق گرفته و با خود آثاری هنری به ارمغان آورده‌اند که زیبایی‌شان هم‌سنگ مساجد و یکی از ۶ راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران است.

برای کمی تنوع و درسی در این خصوص که سبک‌های فرهنگی مختلف چگونه می‌توانند به زیبایی ترکیب شوند می‌توانید به کلیسای جامع وانک واقع در محله‌ی ارامنه در اصفهان بروید. با‌اینکه ممکن است نمای بیرونی چندان جذابیتی نداشته باشد، درون کلیسا با جهانی طلایی از کاشی‌های ایرانی مواجه خواهید شد که در کنار شمایل‌نگاری‌های مسیحی قرار گرفته‌اند.

فرسکوهای گاهاً مخوف زیر نور ضعیف چلچراغ‌ها درخششی پرجنب‌و‌جوش دارند و سخت می‌توان تحت تأثیر فرهنگی قرار نگرفت که این شاهکار را خلق کرده است.

گالری‌گردی در بخش‌های هنری تهران

گالری‌گردی در بخش‌های هنری تهران

یکی دیگر از ۶ راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران موزه هنرهای معاصر ایران است ؛ پشت خیابان‌های شلوغ و نمای بتنی تهران جریان هنر معاصر وجود دارد که با محافظه‌کاری دیگر نقاط کشور مقابله می‌کند.

به عنوان لیبرال‌ترین شهر ایران، بیان هنری در تهران زنده و سرحال است و این احتمال وجود دارد که در صورت قرار گرفتن در این اماکن احساس کنید به سوهوی لندن یا ایست ویلج نیویورک رفته‌اید.

خانه‌ی هنرمندان ایران فضای هیپستری جذاب با هشت گالری در دو طبقه است که همه نوع آثار هنری از مجسمه‌سازی گرفته تا نقاشی، چیدمان تا هنر چندرسانه‌ای را به نمایش می‌گذارد. موزه‌ی هنرهای معاصر تهران که در یکی از ساختمان‌های مدرنیستی تهران قرار دارد، دارای مجموعه‌ای است که به جنجال و بحث‌های داغ منجر شده است، چراکه دولت و روحانیون درباره‌ی تأثیر هنر بر اخلاق جامعه بحث کرده‌اند.

این موزه حاوی مجموعه‌ای خیره‌کننده از هنرمندان معاصر همچون جکسون پولاک، ون‌گوگ و ماتیس است.

هنر خیابانی بیرون از گالری‌ها در حال شکل گرفتن در سراسر مرکز تهران است. گرافیتی ضد‌آمریکایی تحریک‌آمیز بر دیوارهای سفارت سابق آمریکا که برای مدتی طولانی تعطیل بوده است (حالا تحت عنوان موزه‌ای به نام لانه‌ی جاسوسی آمریکا باز است) همچنان بر جای خود باقی بوده و تجربه‌ای فراواقعی و چشم‌گشا است، هرچند شاید مناسب تمام سلیقه‌ها نباشد.

مقابر پادشاهان باستانی ایران در دل صخره‌ها را کشف کنید

مقبره پادشاهان باستانی ایراننقش رستم، مکانی شگفت‌انگیز و دور از شلوغی درست بیرون پرسپولیس

یکی از هیجان انگیز ترین مورد از ۶ راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران مقبره های پادشاهان باستانی در دل کوههای ایران زمین است.

پرسپولیس در صدر برنامه‌های سفر به ایران قرار دارد، که دلایل آن قابل درک‌اند، اما مقابر صخره‌ای نقش رستم نیز در نوع خود همانقدر چشم‌گیر است. در این مکان که فاصله‌ی کمی با پرسپولیس دارد، اما با کمال تعجب اتوبو‌س‌های تور را در آنجا نخواهید یافت، چهار مقبره‌ی پادشاهی را خواهید دید که با قدرت بر صخره‌های سنگی با نقوش برجسته‌ در پایینشان که به خوبی حفظ شده‌اند نشسته‌اند.

پادشاهان ساسانی سوار بر اسب‌هایشان از صخره‌ها گذر کرده، نیروی خود را به نمایش می‌گذارند و با صراحت با خدایان درگیر می‌شوند.

شاهکار تراش و حجاری این مقبره‌ها به اندازه‌ی هر آنچه در پرسپولیس خواهید یافت خارق‌العاده است. این امر که پادشاهان چگونه بر بالای زمین در دخمه‌های خود آرمیده‌اند هنوز هم یک معما است.

تنها بر یکی از مقبره‌ها کتیبه‌ی رسمی وجود دارد که آن هم متعلق به داریوش کبیر، پدر طراحی و ابهت پرسپولیس است.

در بازار تعطیل اصفهان قدم بزنید

بازار اصفهان

هزارتوی وسیع بازار تاریخی اصفهان جذابترین راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران لبریز از آشوب رنگ‌هایی است که حتی مقاوم‌ترین خریداران را نیز به دام می‌اندازد.

درست است که در این مکان می‌توانید صنایع دستی شگفتی‌آوری تهیه کنید اما قدم زدن در گذرها و معابر این بازار پس از تعطیل شدن آن روشی شگرف و خاص برای تجربه کردن یکی از بزرگترین جاذبه‌های ایران است.

اکثر بازدیدکنندگان برای چانه زدن و معامله‌ی بهترین فرش ایرانی به آنجا می‌روند، اما هنگامی که خریداران مکان را ترک کرده‌اند، گذرهای طاق‌دار این بازار به پناهگاهی امن از خیابان‌های شلوغ اصفهان بدل می‌گردد.

مسیر بازارها هنگام تعطیلی بسته نمی‌شود، بنابراین هرکس می‌تواند به میل خود به گشت و گذار بپردازد. پرتوهای نور از سقف به درون تابیده و دسته‌هایی از نقطه‌های رنگی ایجاد می‌کند که شما را از درهای قفل و کرکره‌های فلزی غرفه‌های بسته عبور خواهد داد.

این احتمال وجود دارد که هنگام رد کردن یک پیچ به کاروانسرای تنهایی برخورده یا ممکن است موتورسواری که از گذرها به عنوان میانبر استفاده می‌کند سکوت فضا را آشفته کند، به هر حال، بدون غوغای تجارت مدرن می‌توانید بازار را آن گونه که قرن‌ها پیش بوده است تصور کنید.

خرانق فرسوده در زمان را کشف کنید

دیدنی های خرانق روستای متروک و خشتی خرانق

روستای هزارساله‌ی خشتی و در حال فروریختن خرانق نزدیکترین حالت به لحظه‌های ایندیانا جونزی خوفناک ترین راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران است.

با اینکه این مکان تحت عنوان سفری روزانه و معمول از یزد تبلیغ می‌شود، شواهدی کمی وجود دارد که بتوانید خرانق را پس از رسیدن به یزد بر رادار گردشگری پیدا کنید.

این روستای فراموش‌شده در زمان که فاصله‌اش با یزد تنها یک ساعت است این قصبه‌ی متروک و ساکت به آرامی در دره‌ای سبز قرار گرفته و سقف‌های ساخته از خشت خام آن آسمان را همچون بلوک‌های سفال نقطه‌گذاری می‌کنند. پس از عبور از دیوارهای آن، هزارتوی کوچه‌ها و معابر شما را از اتاقی به اتاق دیگر برده و به راه‌پله‌های گِلی اِشری بر خواهید خورد که برخی اوقات شما را به سقف می‌رساند و گاهی نیز انگار به هیچ‌جاختم نمی‌شود.

نصف لذت بازدید از این مکان به پرسه زدن و گم شدن است و کشف این مکان اغلب یک ماجراجویی تک‌نفره است که شما را مجبور می‌سازد باور کنید اولین شخصی هستید که از اسرار این مکان پرده برداشته‌اید.

از ویرانه‌های کاخ بازدید کنید

نارین قلعه

قلعه‌ی نارین بر منطقه‌ای قرار گرفته است که می‌گویند تاریخی چهارهزارساله از تمدن است و با اینکه هنوز گذشته‌ی این مکان تا حدی ناشناخته بوده و راجع به آن مطالعه می‌شود، می‌دانیم که در گذشته به عنوان محل اقامت برای مسافران جاده‌ی ابریشم استفاده می‌شده است.

به نظر می‌رسد ششمین راز سرپوشیده‌ی گردشگری ایران این ویرانه‌ در حال پوسیدن است که دارای سه طبقه‌ی ساختمانی است که به تدریج در طول تاریخ طولانی آن ساخته شده‌اند و شواهدی از سیستم لوله‌کشی نیز در آن قابل مشاهده است.

این قلعه که بر تپه‌ای بر فراز شهری امروزی میبد قرار دارد مثالی خیره‌کننده از طراحی پیچیده‌ی ساسانی است. جای تعجب ندارد که لبه‌های این بنا کمی در حال فروریزی بوده و به کمی محبت نیاز دارند اما تاریخ پشت این دیوارهای گِلی ارزش ستایش و احترام را دارد.

مسیر مارپیچی که حول سه طبقه‌ی این بنا می‌گردد پیش از رسیدن به بالا شما را با منظره‌هایی پانورامیک مواجه می‌کند و پس از رسیدن به بالای تراس با منظره‌هایی وسیع و تأثیرگذار از روستا در پایین پایتان رو‌به‌رو خواهید شد.

بیرون قلعه‌ی نارین ظاهری مخروبه دارد و همچون ساختمانی ساده و قابل‌چشم‌پوشی به نظر می‌رسد اما رازهای این بنا تماماً درون آن قرار دارند، بنابراین به نظر نمی‌رسد نظر گردشگران را همچون مساجد رنگارنگ جلب کند.

این احتمال وجود دارد که این قلعه زمانی اقامتگاه سلیمان بوده باشد یا شاید هم در اصل یک آتشکده بوده است اما در حال حاضر قلعه‌ی نارین رازهایش را به خوبی درون دیوارهای قدرتمندش نگه داشته است.

مقاله پیشنهادی
هشت فعالیت شگفت‌انگیز در شیراز

شما هم از داستان ها و تجربیاتتون هیجان انگیز خود را از سفر به مکانهای رازآلود گردشگری ایران برایمان بگویید. دیدنی روزهای خوشی را برای شما آرزو میکند.

 

 

5/5 ( 1 نظر )
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *