خانوادگیسفر ها

بازار آخر هفته ی چاتوچاک

Chatuchak Weekend Market

بازار اخر هفته ی چاتوچاک

در میان بزرگ ترین بازارهای دنیا ، بنظر می رسد که چاتوچاک تمام چیزهای قابل خرید از کفش های ورزشی بهاری و دست دوم گرفته تا خز بچه سنجاب همگی را در یک جا جمع کرده است. برنامه ریزی کنید تا یک روز کامل را در این بازار بگذرانید زیرا که بقدر کافی چیز برای دیدن، انجام دادن و خریدن وجود دارد. اما سعی کنید زودتر حدودا  صبح ۱۰ قبل از ازدحام جمعیت و گرم شدن هوا به بازار بیایید. در قسمت شمالی انتهای بازارهای شماره ۱، ۲ و ۳ مرکز اطلاعات، بانک، دستگاه خودپرداز و دکه های تبدیل ارز به چشم می خورد. نقشه های نموداری و توالت نیز در سراسر بازار وجود دارند. شب های جمعه حدودا از ۸ تا پاسی از شب دست فروشان بسیاری خصوصا انانکه لباس، زیورالات و غذا می فروشند مغازه ی خود را در چاتوچاک باز می کنند. تعداد کمی دست فروش در روزهای ایام هفته در بازار مشغول بکار هستند و بازاری روزانه برای خرید سبزیجات، گیاه و گل روبروی ظلع جنوبی بازار قرار دارد. بخشی از این بازار گل و گیاه، بازار تور کور نامیده می شود که میوه های غول پیکر و غذاهای دریایی می فروشد و پیشخوان های غذای بسیار خوبی دارد. انچنان غرق غذا خوردن در کاسه های بازار چاتوچاک می شوید که فراموش می کنید سری هم به اطراف بزنید زیرا که این بازار دارای قسمت های متصل بهم نیز هست. برج ساعت را همواره بعنوان علامتی کاملا مشخص در ذهن داشته باشید.

عتیقه جات، صنایع دستی و سوغاتی

قسمت اول این بازار جایگاه فروش مجسمه های بودا، صفحه های قدیمی گرامافون و سایر عتیقه هاست. در قسمت های ۲۵ و ۲۶ بیشتر هنرها و صنایع دستی عام مانند الات موسیقی و وسایل افراد کوه نشین به چشم می خوردند. فروشگاه بن سین تایلندی اقلامی مانند ماسک کوهن و اسباب بازی های قدیمی که همگی می توانند سوغاتی های بسیار جالبی باشند را می فروشد، و فروشگاه کارون دوتاری در زمینه ی فروش الات موسیقی مانند فلوت، سوت، طبل و سی دی های موسیقی کلاسیک تایلند تخصص دارد. سایر هدایای عجیب میوه ها و سبزیجات مصنوعی تایلندی در بازار مارش یا انواع کوچک تر و ارزان تر ان ها در نزدیکی پاپاچو هستند.

لباس و زیورالات

لباس اکثر قسمت های چاتاچوک از بخش ۸ گرفته تا بخش ۲۴ را بخود اختصاص داده است. قسمت ۵ و ۶ مخصوص لباس های دست دومی به سبک لباس ارازل و گاوبازان برای جوانان تایلندی ست در حالیکه قسمت ۷ که بخش های ۱۲ و ۱۴ را بهم متصل می کند لباس های سبک هیپ هاپ و اسکیت بازان را می فروشد. با این وجود در قسمت های ۲ و ۳ مارک های بسیار معروف لباس به چشم می خورند، و اکثرا لباس های مورد سلیقه ی گردشگران با جنس های خوب در قسمت های ۸ و ۱۰ بفروش می روند. برای خرید زیورالات مغاز های متعددی در قسمت های ۲۴ و ۲۶ مانند اورنج کارن سیلور وجود دارند که نقره جات و سنگ های نتراشیده ی نیمه قیمتی می فروشند.

مقاله پیشنهادی
مکان‌های باستانی حیرت‌آور در غرب ایران

غذا و نوشیدنی

بسیاری از غذاها و میان وعده های تایلندی از حرارت بازار چاتوچاک می کاهد (رفتارهای غیرعادی بدلیل کم شدن اب بدن یا گرسنگی) و دکه های غذا بی شماری بین قسمت های ۶ و ۸ برپا شده اند. غذاخوری هایی مانند رستوران برجسته و با سابقه ی فوتالوپ، رستوران محبوب و شگفت انگیز ایسان، کافه ایس، رستورانی که غذای های تایلندی را با غربی امیخته و در ان پدتای (نودل سرخ شده) و انواع شیک های خوشمزه ی میوه فروش می رود، رستوران تو پلو که تمامی استانداردهای طبخ غذا در تایلند را رعایت می کند و سامان اسلام رستوران اسلامی تایلند که نوعی مرغ بریان و خوشمزه سرو می کند. رستوران ویوا۸ دارای دی جی بوده و سراشپز ان بشقاب های بزرگی پر از پلو اسپانیایی می پزد. با غروب افتاب در کافه بار ویوا۸ بهمراه موسیقی زنده نوشیدنی میل کنید.

لوازم منزل و دکوری

ظلع غربی بازار خصوصا بخش های ۸ تا ۲۶ مرکز فروش انواع گوناگون لوازم منزل از سطل های ارزان پلاستیکی  تا کارهای برنجی گران قیمت است. این قسمت از بازار محلی مناسب برای خرید سفال های تایلندی به رنگ های سبز مایل به خاکستری و کاسه های سنتی با طرح خروس از استان لامپانگ می باشد. مغازه های پی ال برونز و تون تا تنوع وسیعی در ظروف استیل ضد زنگ، بشقاب ها، کاسه ها و سایر ظروف از جنس نارگیل و نخل شکر دارد.کسانیکه به ادویه جات علاقه دارند بهتر است برای خرید انواع گیاهان دارویی خشک و ادویه جات برای مصرف یا برای تزیین سری به مغازه ی اسپایس بووم بزنند. در مغازه ی دی-نارن سایر وسایل معطر مانند صابون های دست ساز، لوسیون، نمک و اسکراب به فروش می رسد، برای خرید عطرهای خوشبو و روغن های خاص بسراغ انایا دارو سنت لایبرری بروید. برای خرید لوازم دکوری در قسمت ۷ گالری ای در هوای ازاد یوارکوب های زیبایی به سبک بانکوک دارد. مغازه های زیادی در قسمت ۱۰ مانند توپتیم ظروف لاکی عتیقه ی برمه ای می فروشد. مغازه ی مینگ مخلوطی از عتیقه جات عجیب و غریب از تایلند و میانمار به فروش می رساند.

حیوانات خانگی

بدون شک جالب ترین قسمت دید زدن ویترین مغازه ها مربوط به پاپی های خانگی و جوجه گربه های بغلی ست که در بخش ۱۳ و ۱۵ قرار دارند. در قسمت ۹ مغازه هایی وجود دارند که تنها به فروش لباس برای این حیوانات خانگی اختصاص یافته اند. نکته قابل ذکر این است که سابقا این قسما محل خرید غیر قانونی حیوانات بوده در حالیکه امروزه به نوعی تجارت زیرزمینی تبدیل شده است.

گیاهان و باغداری

قسمت داخلی فضای بخش های ۲ تا ۴ پوشیده از انواع گوناگون گیاهان گلدانی، گل ها، گیاهان دارویی، میوه ها و ابزارالات حفاظت از انهاست. بسیاری از این مغازه ها در بعدازظهر ایام هفته باز هستند.

0/5 ( 0 نظر )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *