ازمیرجاذبه های گردشگری

بهترین جاذبه های گردشگری ازمیر ترکیه

10 فعالیت شگفت‌انگیز در ازمیر ترکیه

سفری سحر انگیز به شهر باستانی ازمیر

 

جاذبه های گردشگری ازمیر ؛ از جشن و پایکوبی با افراد محلی گرفته تا رفتن به عقب در زمان در بناهای باستانی، یا تنها لم دادن روی ساحل … در زیر لیستی از یازده فعالیت شگفت‌انگیز تهیه کرده‌ایم که باید در ازمیر، ترکیه انجام دهید.

ازمیر که شهری سبک‌بال در سواحل غربی ترکیه است، از بسیاری جهات قطب مخالف استانبول است.

استانبول پر از صداها و چهره‌های خارجی و بازدیدکنندگان از سراسر جهان است؛ در ازمیر، با محلیانی برخورد خواهید داشت که ریشه‌هایشان در این منطقه به زمان‌های بسیار دور بازمی‌گردد.

استانبول صفی سرگیجه‌آور از بناها، رنگ‌ها و صداها ارائه می‌دهد؛ در ازمیر، دریای غرق در سکوت لاجوردی می‌تواند توجه شما را برای ساعت‌ها جلب کند.

اما نگران نباشید، در ازمیر هم فعالیت‌های جذاب متعددی وجود دارد.

بهترین کارهایی که می‌توان در ازمیر، ترکیه انجام داد

با صرف تنها سه روز در ازمیر، برنامه‌ی سفر من آنقدر فشرده بود که نتوانستم نیمی از فعالیت‌های مورد نظر خود را انجام دهم.

انگار ازمیر برای سرعت پایین ساخته شده باشد، و من دوست داشتم در حالی که فنجانی قهوه‌ی ترک در دست دارم، زمان بیشتری را برای آسودن در نقاط خوش‌منظره‌ی این شهر صرف کنم.

اگر عازم ازمیر هستید، زمان کافی را، نه تنها برای بازدید از بناها بلکه برای استراحت در مرکز شهر و لذت بردن از جاذبه های گردشگری ازمیر، در نظر داشته باشید.

جاذبه های گردشگری ازمیر
آثار تاریخی ازمیر۱

و این هم ده فعالیت شگفت‌انگیز که باید در ازمیر انجام دهید:

 

آثار باستانی

این‌ها تنها برخی از آثار باستانی زیبایی هستند که باید از آن‌ها دیدن کنید، چراکه این‌ نقاط به واقع در زمره‌ی بهترین مکان‌های دیدنی و جاذبه های گردشگری ازمیر هستند.

آگورای ازمیر

هر لیست از فعالیت‌های جذاب در ازمیر باید با این بنای باستانی که درست در مرکز شهر قرار دارد آغاز شود. آگورای ازمیر که در احاطه‌ی مناطق مسکونی کوهپایه‌ای، بازارهای خیابانی شلوغ و آسمان‌خراش‌های تجاری است، بخشی از منظره‌ی روزانه برای اکثر محلیان است.

درون آگورا ویرانه‌های بازاری رومی-یونانی وجود دارد که شما را به روزهایی بازمی‌گرداند که ازمیر توقف‌گاهی مهم در جاده‌ی ابریشم بود.

کانال آب آگورای ازمیر
کانال آب ازمیر

کانال بسیار قدیمی آب زیر طاق‌های آگورای ازمیر

 

گذرهای طاق‌دار طبقه‌ی پایینی این بازار ۲۰۰۰ ساله هنوز هم سالم بوده و همان آب تازه‌ای که بازار را در زمان‌های دور تأمین می‌کرد همچنان از فواره‌ها حباب زده و در کانالی در طول طبقه جریان دارد. انگار این بنا را برای باقی ماندن ساخته‌اند.

اِفسوس (Ephesus)

شهر عظیم رومی افسوس زمانی توقفگاهی بسیار رایج در جاده‌ی ابریشم بود و امروزه نیز، با پذیرایی از حدوداً دو میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از رایج‌ترین کارها برای انجام دادن در ازمیر است.

در زمان‌های بسیار دور، مردم از سراسر دنیا به این بندر سفر می‌کردند تا ادویه‌جات و میوه‌های عجیب خریداری کنند، خیاطان ماهر ترک را ملاقات کنند، یا تنها طعم شهری چندفرهنگی را بچشند.

کتابخانه‌ی سلسوس در اِفسوس ازمیر
کتبخانه ازمیر

کتابخانه‌ی سلسوس در اِفسوس روزگاری از بیش از ۱۲۰۰۰ طومار نگه‌داری می‌کرده است

 

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ازمیر,کتابخانه‌ی بازسازی‌شده‌ی سلسوس، ساخته شده با تکنیک دیوار دولایه برای محافظت از ۱۲۰۰۰ طوماری که در آن نگهداری می‌شدند، یادآور ارزشی است که ما انسان‌ها همواره برای دانش و یادگیری قائل بوده‌ایم.

آکروپولیس پرگامون

بر فراز تپه‌ای مشرف بر شهر مدرن برگاما آکروپولیس برگامون قرار دارد، شهر یونانی باستانی که در قرن دوم پیش از میلاد مسیح مرکز قدرت بود.

این مکان بیشتر به مثابه‌ی محل قرارگیری محراب پرگامون، سازه‌ای عظیم با ستون‌هایی بلند، شناخته می‌شود.

محراب پرگامون ازمیر
محراب ازمیر

ارتفاع و اندازه‌ی محراب پرگامون در ازمیر حیرت‌آور است

 

جذاب‌ترین بخش پرگامون برای من بازدید از شیب‌دارترین سالن‌ باستانی تئاتر در جهان بود که به شکلی سرگیجه‌آور از دامنه‌ی کوه آویزان بوده و مشرف بر شهر برگاما است.

هیراپولیس-پاموکاله  (Hierapolis-Pamukkale)

این شهر آب‌گرم یونانی-رومی در صدر لیست بسیاری از گردشگران قرار دارد و دلیل این امر تراس‌های سفید ساخته شده از سنگ تراورتن این بنا است که چشمه‌های آب گرم طبیعی که از کوه به پایین می‌جوشند آن را به وجود آورده‌اند.

حوض‌های پاموکاله ازمیر
حوضچه های ازمیر

هزاران سال است که حوض‌های پاموکاله مورد استفاده قرار می‌گیرند

 

پس از کاوش در معبدهای باستانی هیراپولیس و قدم زدن در مسیری باریک که از پاموکاله می‌گذرد، همچون رومی‌ها زمانی را به حمام کردن در چشمه‌های آب گرم اختصاص دهید.

روستاها و بازارها

فروشندگان در بازار مرکزی ازمیر لبخند و فریاد می‌زنند و گردشگران و افراد محلی را به نگاه کردن اجناسشان دعوت می‌کنند. برخلاف بسیاری از بازارهای جهان، بازاریان ازمیر از حرف زدن لذت می‌برند،که این از جاذبه های گردشگری ازمیر است, حتی وقتی که واضح است شما قرار نیست نیم کیلو ساردین یا یک لباس عروسی سنتی ترک بخرید.

برای افراد شکمو نیز چیزهای زیادی در این بازار پیدا می‌شود. چند لیر هزینه کنید تا بتوانید آب‌نبات‌فروش شادی را تماشا کنید که شکر مایع را با مهارت تمام به دور چوب آب‌نبات می‌پیچد و به شما تحویل می‌دهد.

این آب‌نبات شیرین و چسب‌ناک ترک در همه‌ی رنگ‌های رنگین‌کمان عرضه می‌شود و در عین حال می‌توانید زیتون‌های شور و ترش از رنگ مشکی-بنفش تیره گرفته تا سبز روشن را از این بازار تهیه کنید. بازدید از بازار کمارالتی به طور قطع یکی از خوش‌مزه‌ترین تجربیات شما در ازمیر خواهد بود.

مقاله پیشنهادی
مکان‌های باستانی حیرت‌آور در غرب ایران

خیابان‌های پشتی برگاما

اگر می‌خواهید فرهنگ محلی را تجربه کنید هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین گم شدن در خیابان‌های پشتی شهری کوچک، صحبت با افراد کنجکاو محلی و کشف الماس‌های پنهان خودتان شود.

یک یا دو ساعت پرسه زدن در برگاما مقدمه‌ای عالی به سبک زندگی در این محل است. به یاد داشته باشید که پیش از بالا رفتن از تپه‌ی منتهی به آکروپولیس پرگامون زمان کوتاهی در نظر بگیرید تا از برگاما بازدید کنید.

روستای شیرینجه

در پس هر انحنای خیابان‌های باریک شیرینجه رازی نهفته است و خانه‌های قدیمی و در حال فروریختن آن رؤیای عکاسانی است که علاقه‌ی شدیدی به معماری دارند.

در مرکز شهر مغازه‌داران که رفتاری دوستانه دارند برای شما دست تکان می‌دهند و محصولات صنایع دستی خود را با افتخار به نمایش می‌گذارند.

صعود به مرتفع‌ترین بخش‌های روستا حسی همانند بازگشت به عقب در زمان دارد. بانوان سالمند ریزنقش که لباس‌های سنتی به تن دارندیکدیگر را از درهای ورودی باز صدا می‌زنند، نان در تنورهای سنگی دارای قوس می‌پزد و گربه‌ها در هر نقطه‌ای که پیدا کنند لم می‌دهند و زیر خورشید بعدازظهر آفتاب می‌گیرند.

خیابان‌های شیرینچه ازمیر
کوچه های ازمیر

برای قدم زدن در خیابان‌های شیرینچه زمان کافی بگذارید

 

کوهپایه‌های اطراف شهر هر شخص علاقه‌مند به ماجراجویی را به خود جذب می‌کند. برای روستای شیرینجه چند روز وقت بگذارید چون نمی‌توان در چند ساعت از آن بازدید کرد.

غذا و نوشیدنی

از ضیافت ترکی لذت ببرید

هنگامی که مردم در ترکیه مشغول خوردن می‌شوند چیزی به نام وعده‌ی کوچک وجود ندارد. این ضیافت ابتدا با غذاهای کوچک آغاز می‌شود و کنار آن‌ بشقاب‌های زیتون و نان با روکش ترد وجود دارد که میان همه به اشتراک گذاشته می‌شود تا ته‌بندی کنند.

وعده‌های ترکی ازمیر
صبحانه در ازمیر

از غذایی که جلویتان است زیاد نخورید. در وعده‌های ترکی غذاهای فراوان دیگری در راه است

 

اما این تنها شروع ماجرا است. طولی نخواهد کشید که میز از غذاها‌ی دیگر پر خواهد شد؛ بادمجان کبابی که در دهن آب می‌شود، ماهی درسته‌ی گریل شده، سبزیجات خوش‌طعم خوابانده در خامه‌ی ترش، خورشت سیب‌زمینی و بره، سالادهای سبز با پنیر رنده شده، فلفل و ترب‌ تازه و شیرین، دیپ بادمجان دودی با پنیر آب‌شده‌ی خامه‌ای … این یک رژه‌ی بی‌پایان از غذاهای عجیب خارجی است.

هنگامی که مطمئن هستید دیگر کاملاً سیر شده‌اید یک بطری راکی دیگر باز می‌کنند. راکی یک نوشیدنی ترکی بر پایه‌ی رازیانه است که در کنار شیرینی‌های وسوسه‌برانگیز و فراوان ترکی سرو می‌شود.

در ازمیر هرگز پیش نخواهد آمد که از سر میز غذا بلند شوید و از سیری احساس دل‌درد نکنید.

قهوه‌ی ترک را مزه کنید

در ترکیه قهوه نه یک نوشیدنی که یک رخداد است. جوشیدن و فرونشتن این قهوه‌ی ضخیم طول خواهد کشید، بنابراین زمان انتظار صرف صحبت کردن درباره‌ی شیرینی‌های مربعی کوچک ترکی و قطعه‌های ظریف میوه‌های خشک خواهد شد.

قهوه‌ی ترک ازمیر
قهوه خانه ازمیر

قهوه‌ی ترک را با احتیاط بنوشید، در ته فنجان دانه‌های قهوه است!

 

برای تهیه‌ی قهوه‌ی ترک باید دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه و آب را به یک قوری کوچک اضافه کرده و بگذارید برای چند دقیقه بجوشد. شکر را هنگام دم کردن اضافه می‌کنند چون قهوه را، بدون فیلتر یا صافی، یک‌راست از قوری به فنجان می‌ریزند.

قهوه را هم نزنید و مقداری از آن را در ته فنجان باقی بگذارید چون در غیر این صورت دانه‌های تلخ قهوه‌ی آسیاب شده وارد دهانتان می‌شود.

فعالیت‌های فضای باز

لم دادن روی ساحل

ساحل ازمیر، که از حد معمول برای یک شهر بزرگتر است، این خلیج را همچون یک یوی انگلیسی در بر می‌گیرد. یکی از بهترین فعالیت‌های مجانی در ازمیر قدم زدن در ساحل طولانی آن و آفتاب گرفتن است. اگر می‌خواهید شاهد شلوغی رستوران‌ها و نوشگاه‌های کنار ساحل باشید عصرها به ساحل بروید.

اما اگر می‌خواهید روزی شگفت‌انگیز را در ساحل تجربه کنید، بهتر است از شهر خارج شوید و به یکی از سواحل با ماسه‌ی سفید بروید که در حوالی چشمه، دیکیلی و پاموجاک قرار دارند.

به مدرسه‌ی موج‌سواری بروید

اگر لم دادن روی ساحل را دوست ندارید در کلاس موج‌سواری، موج‌سواری با کایت یا قایقرانی ثبت‌نام کنید.

ساحل ازمیر
قایق سواری در ازمیر

در ازمیر، ترکیه کارهای زیادی برای انجام دادن هست، خصوصاً روی آب

در نزدیکی ازمیر آب‌های آرام زیادی وجود دارد که آن را به زمین تمرین مناسبی برای افراد تازه‌کار در ورزش‌های آبی تبدیل کرده است. اگر مبتدی هستید یکی از مدارس موج‌سواری واقع در آلاچاتی را امتحان کنید.

برای تجربه‌ی یکی از بهترین ماجراجویی‌ها در ازمیر به آب‌های ساحلی خروشان‌ در پیرلانتا بروید که در حداقل شش ماه سال بادها‌ی قوی و موج‌های خشن خود را به ساحل آن می‌کوبند و از همین رو آن را به مقصدی جذاب برای موج‌سواران سراسر دنیا تبدیل کرده‌اند.

طی سه روز اقامت در ازمیر کاملاً شیفته‌ی این شهر و مکان‌های تاریخی اطراف آن شدم. اگر لیست بالا برای شما جالب بود می‌توانید مطلب زیر در مورد بهترین‌ مکان‌های اقامتی در ازمیر برای تمامی بودجه‌ها را نیز مطالعه کنید.

شما هم از داستان ها و تجربیاتتون از سفر به ازمیر برایمان بگویید. دیدنی روزهای خوشی را برای شما آرزو میکند.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *